Jak pěstovat

Pěstování microgreens není vůbec náročné. Prvních 4-7 dní microgreens nepotřebují světlo a nejsou náročné na prostor. Můžete je umístit třeba na lednici nebo na kuchyňskou linku. Pokud je chcete sledovat krok po krůčku, můžete je položit na parapet. V zimě ale takové stanoviště znamená prudké střídání teplot, což není pro klíčící semena příliš vhodné. Samozřejmě je lez umístit i do skleníku nebo zimní zahrady.

Také do pěstební nádoby nemusíte příliš investovat. Na trhu je mnoho produktů jako klíčící miska, miska pod květináč nebo parapetní truhlík. Bohatě však postačí plastová podmiska od masa nebo zeleniny nebo miska od nanukového dortu, do kterých uděláte zespodu dírky. Nádoby od nanukáče mají navíc tu výhodu, že mají i víčko, pomocí kterého vytvoříte klíčícím microgreens vyhovující mikroklima.

Co je třeba dodržet: Microgreens pěstování

  • zajistit rostlinám konstantní prostředí o teplotě 18-24 °C
  • zalévat je v prvním týdnu prostřednictvím rozprašovače
  • po týdnu je přenést na světlo
  • pěstovat je v nádobě s otvory na dně, aby nedošlo k přemokření
  • každý den je zkontrolovat

Co potřebujete: Pěstování microgreens

  • semena
  • klíčící misku
  • něco, čím misku přikryjete (potravinářská folie, karton, sáček, víčko)
  • substrát
  • rozprašovač
  • spodní miska bez otvorů

Pár slov o substrátu:

Výborně poslouží běžný zahradnický substrát střední kvality, který koupíte v marketech nebo zahradnictvích. Jen Vám vřele doporučuji ho propařit v troubě nebo mikrovlnce. Obsahuje totiž často vajíčka mušek smutnic a semena plevelů. A když z něj vytáhnete dřívka a kořeny, je vyhovující.

Pokud si chcete ušetřit zeminu v troubě, investujte pár korun do substrátu vyšší kvality, který se dá koupit v tzv. growshopech, které bývají v každém okresním městě. Žádné zárodky neobsahuje, je z velmi kvalitních surovin a je jemnější. Také prodávají velmi jemně prosátý substrát Canna Seedmix, který výborně vyhovuje drobným semenům.

Třetí variantou je kokosový substrát. Je velmi vzdušný a jemný. Rychle vysychá a proto se musí častěji rosit. Jeho nevýhodou je, že neobsahuje na rozdíl od zahradnických substrátů žádné živiny (ale ani žádná rezidua), takže je dobré po týdnu do zálivky přidat hnojivo.

Postup:

Do čisté misky s otvory na dně, které odvádí přebytečnou vodu, nasypte pravidelně asi 2-3 cm zahradnického substrátu. Na to roztrousete (jako slepičkám) vybraná semena. Koncentrace semen může být vyšší, protože nemají dlouhý život a nepotřebují mnoho místa. Mírně semena zatlačte a zasypte asi 0,5-1 cm prosátého zahradnického substrátu.

Nyní substrát utlačte trošku více. Utlačeným substrátem semeno lépe prorazí na světlo. Neutlačený substrát má tendenci se zvedat i s děložními lístky. Dobře se to dělá miskou o stejné velikosti, jako je ta výsevní nebo kartonem, který pak použijeme na přikrytí.

Substrát lehce zvlhčete rozprašovačem. Substrát by se měl celý provlhčit, ale rozhodně v něm nesmíte vytvořit bažinu. Voda sice aktivuje semena, ale pokud po delší dobu než 8-12 hodin nezačne prosychat, zamezí se přísunu vzduchu a započnou hnilobné procesy.

Nakonec se zbývá rozhodnout, čím chcete misku přikrýt. Pokud je chcete pozorovat, překryjte ji igelitovým sáčkem nebo potravinářskou fólií, do kterých uděláte jehlou dírky. Nebo si pořiďte miniskleník (viz. obrázek). Celkem praktickou levnou variantou je kus kartonu, přesně vystřižený tak, aby pasoval dovnitř misky. A úplně nakonec se miska umístí na podmisku, aby Vám nezašpinila případná odtékající voda podklad a umístí na výše uvedená stanoviště.

Každý den misku kontrolujte a je-li potřeba zvlhčete.

Po 3-5 dnech se začne povrch mírně vlnit a rostlinky se začnou klubat na světlo. Ještě je dva dny nechte přikryté nebo ve tmě a pak je přeneste na světlo a sundejte krytí.

Mírně zalévejte případně jednou pohnojte organickým hnojivem dobré kvality - přece jen to, čím to pohnojíte za pár dní budete jíst.

Až se plně rozvinou děložní lístky a začnou růst první pravé, sestřihněte microgreens nad zemí a snězte čerstvé. Nedoporučuji skladovat, připravíte se o lahodnou křehkost.

Substrát s kořínky lze kompostovat nebo vyhodit do bioodpadu.